Brīvbrīdim

24.05.2024.

 

22.03.2024.

Jo ūdens ir vērtība

Kopš 1993. gada 22. martā pasaulē atzīmē Ūdens dienu. Tā ir diena, kad tiek aktualizēts ūdens resursu pieejamības un kvalitātes jautājums, kā arī izgaismotas dažādas ar ūdeni saistītas problēmas.

Lai gan vairāk nekā 70% Zemes virsmas klāj ūdens, taču tikai mazāk nekā 1% no tā ir derīgs patēriņam. Šobrīd vairāk nekā 2 miljardiem pasaules iedzīvotāju nav pieeja  ūdenim, kas būtu drošs lietošanai uzturā. Iedzīvotāju skaitam pasaulē pieaugot, ierobežotie ūdens resursi rada sociālo spriedzi kā arī veicina konfliktus starp valstīm, tādēļ šogad Pasaules Ūdens dienas tēma ir “Ūdens mieram”.  Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) aicina apvienoties, lai aizsargātu un saglabātu mūsu visdārgāko resursu stabilākai un pārtikušākai rītdienai.

Lai arī Latvijā ūdens resursi ir pietiekami, lai apmierinātu mūsu vajadzības, tas nenozīmē, ka nav jāaizdomājas par efektīvu resursu izmantošanu un videi draudzīgiem paradumiem. Svarīgi ir gan samazināt nelietderīgu ūdens patēriņu, gan parūpēties, lai mūsu radītie notekūdeņi neietekmētu vidi un ūdens resursus nākotnē.

Pašvaldības SIA “ŪDEKA” aicina iedzīvotājus lietot ūdens resursus apzinīgi un rūpēties vidi!

Ko ikviens ikdienā var darīt planētas labā?

 • lietot ūdens resursus apzinīgi, nelietderīgi netecinot ūdeni;
 • nepiesārņot vidi ar atkritumiem;
 • nepirkt ūdeni plastmasas pudelē veikalā, bet dzert no krāna;
 • izvēlēties centralizētus ūdenssaimniecības pakalpojumus un uzticēt savus notekūdeņus ūdenssaimniecības uzņēmumiem, kas parūpēsies par to apsaimniekošanu;
 • saudzēt dabu un piedalīties vides sakopšanas aktivitātēs.

Vairāk informācijas par Pasaules Ūdens dienu: https://www.worldwaterday.org.

 

 

01.03.2024.

Ūdens dzeršanas paradumi – skaidro uztura speciāliste

Ūdens ir dzīvības un arī labas veselības pamats. Cik daudz ūdens būtu ikdienā jādzer? Kādu ūdeni izvēlēties? Skaidro uztura speciāliste Elīza Madara Treija.

Ūdens dzeršana kā ieradums

Attiecībā uz ūdens uzņemšanu paļauties tikai uz slāpju sajūtu nevar, jo cilvēks to bieži maldīgi sajūt kā izsalkumu. Uztura speciāliste Elīza Madara Treija atzīmē, ka ūdens dzeršanai ir ieraduma spēks: “Ikdienā varam sevi pieradināt nedzert ūdeni, bet, par laimi, tas strādā efektīvi arī pretēji un “ūdens nedzērāji” var izveidot ieradumu dzert pietiekami daudz ūdens. Jo biežāk uzņemam pietiekami daudz šķidruma, jo biežāk tas arī prasās. Būtiski ņemt vērā, ka novecojot slāpju signāli kļūst vājāki, tādējādi, svarīgi piefiksēt izdzertā šķidruma apjomu nevis gaidīt slāpes.” Uztura speciāliste norāda, ka labs paškontroles veids, lai izvērtētu vai uzņemam pietiekami daudz šķidruma ir novērtēt urīna krāsu, normā tā būs gaiši dzeltena. Savukārt par dehidratāciju jeb nepietiekamu šķidruma daudzumu organismā liecina šādas pazīmes: sausa mute, maz siekalas, sausas lūpas un āda, tumša urīna krāsa, grūtības koncentrēties, galvassāpes.

Cik daudz ūdens ikdienā būtu jāizdzer?

Daudzumu, cik ikdienā būtu nepieciešams uzņemt ūdeni, ir viegli aprēķināt – aptuveni  30 – 35 ml uz 1 kg ķermeņa svara. Piemēram, ja cilvēka svars ir 70 kg, tad vidēji būtu jāuzņem ap 2100 – 2450 ml ūdens katru dienu. Tāpat ieteicams ūdeni dzert bieži, visas dienas garumā. “Ja cilvēks regulāri padzersies pāris malkus ūdens visas dienas garumā, būs augstākas koncentrēšanās spējas, nesajuks slāpju sajūta ar izsalkuma sajūtu, būs labāka vielmaiņa. Pirms ēdienreizes nav ieteicams izdzert vairāk par glāzi ūdens, jo tas nomāks apetīti uz pilnvērtīgas ēdienreizes rēķina, kā rezultātā dienas gaitā var pietrūkt enerģija un to būs vēlme aizvietot ar “ātro enerģiju” jeb pusfabrikātiem vai cukuru saturošiem produktiem,” skaidro speciāliste.

Kādu ūdeni izvēlēties?

Izvēle starp negāzētu un gāzētu ūdeni ir vairāk gaumes jautājums, jo abi ļauj nodrošināt vienādu dienā uzņemto šķidruma daudzumu. Tomēr, uztura speciāliste skaidro, ka  gāzēts ūdens var veicināt vēdera pūšanos, gāzu veidošanos, tādēļ ikdienā biežāk ieteicams izvēlēties negāzētu ūdeni. Tāpat ikdienā var lietot arī minerālūdeni ar zemu mineralizācijas pakāpi jeb 1g/l. Ja mājas ūdensvadu kvalitāte ir laba, tad droši var lietot krāna ūdeni ikdienas uzturā un izvēlēties to kā galveno šķidruma avotu. Savukārt veikalos iegādājamo ūdeni ar garšām nevajadzētu uztvert kā ūdens aizvietotāju, jo tas satur pievienoto cukuru.

Kā ikdienā uzņemt vairāk ūdens?

Daudziem cilvēkiem motivācijai noder skaista dzeramā ūdens pudele, kas novietota rokas stiepiena attālumā. Uztura speciāliste Elīza Madara Treija atgādina, ka labāk ieteicams izvēlēties stikla pudeles, jo tās būs dabai un mūsu veselībai draudzīgākas par plastmasas pudelēm. Savukārt, ja tomēr jāizvēlas plastmasas pudeli, tad labāk tādu, kas nesatur BPA un ir temperatūras izturīga. “Lai ūdens dzeršanā sevi motivētu vēl vairāk, ūdeni var papildināt arī ar kādām dabīgām garšām, piemēram, piparmētru lapiņu, dzērvenēm, apelsīnu, svaigu gurķi, tomēr aicinu neaizrauties ar citrona un laima pievienošanu savam ikdienas ūdenim, jo tas bojā zobu emaljas aizsargslāni!”

 

Arī pašvaldības SIA “ŪDEKA” aicina parūpēties par pietiekamu ūdens uzņemšanu ikdienā!

 

 

 

08.12.2023.

5 mīti par ūdeni

Ventspils iedzīvotāju aptaujas rezultāti liecina, ka iedzīvotāji atzinīgi novērtē pilsētas dzeramā ūdens kvalitāti  - 96% aptaujāto ar to ir apmierināti. Tomēr sabiedrībā ir izveidojušies arī dažādi stereotipi un mīti par ūdeni.

Skaidrojam piecus izplatītus mītus par ūdeni:

1. Fasētais ūdens pudelēs ir kvalitatīvāks par krāna ūdeni

Mūsdienās centralizētas ūdensapgādes dzeramais ūdens atbilst augstākajiem kvalitātes standartiem, tas ir veselībai drošs un tikpat kvalitatīvs kā veikalā nopērkamais. Dzeramā ūdens pārbaudes tiek veiktas regulāri, turklāt dažādos ūdensapgādes sistēmas posmos - arī pie galapatērētājiem dažādos pilsētas rajonos. Jāņem vērā, ka neviens vien fasētais ūdens, ko var iegādāties veikalā ir pildīts arī tieši no centralizētās ūdensapgādes sistēmas. Tādēļ pirms izvēlēties pārmaksāt par veikala ūdeni, ir vērts noskaidrot savas dzīvesvietas krāna ūdens kvalitāti!

2. Neviens ūdens nav labāks par avota ūdeni

Avotu ūdens patiesi ir vērtīgs, tomēr izvēloties šādu brīvi dabā pieejamu ūdeni, ir jābūt uzmanīgiem. Centralizētās ūdensapgādes sistēmas ūdens tiek katru dienu laboratoriski pārbaudīts, Lai gan avota ūdens var izskatīties un arī smaržot labi, tas neizslēdz bakterioloģisku vai ķīmisku piesārņojumu.

3. Baltās kaļķa nogulsnes norāda, ka ūdens ir nekvalitatīvs

Kaļķa nogulsnes uz traukiem vai tējkannā var radīt iespaidu, ka ūdens nav kvalitatīvs, taču tas vien liecina, ka ūdens ir dabisks un tā attīrīšanā nav pielietotas ķīmiskas vielas. No ir tīrs un arī bagāts ar dažādiem minerāliem, tai skaitā kalciju un magniju, kas ir nepieciešami arī cilvēka organismam. Kliedējot mītu par to, ka ciets ūdens ir nekvalitatīvs, jāatzīmē arī, ka normatīvajos aktos nav noteikta konkrēta ūdens cietības norma. Ventspilī dzeramā ūdens cietības vidējie rezultāti ir 5 mgekv/l – šāds ūdens ir drošs lietošanai uzturā. Vienīgās raizes, kādas rada ciets ūdens, ir kaļķakmens veidošanās uz mājsaimniecības tehnikas detaļām. Sadzīves iekārtām lietošanas instrukcijās parasti ir atvēlēta atsevišķa sadaļa par ūdens cietību un norādes, kā rīkoties pie konkrētas cietības pakāpes. Cietības rādītājus atbilstoši iekārtu vajadzībām var samazināt, izmantojot speciālos ūdens filtrus.

4. Centralizētās ūdensapgādes ūdens tiek hlorēts

Ventspilī dzeramais ūdens netiek ne hlorēts, ne citādi ķīmiski apstrādāts. Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā ūdeni vien attīra no liekās dzelzs, amonija un mangāna, izmantojot aerācijas un filtrācijas metodi. Intensīvas skābekļa padeves rezultātā dzelzs pārtop pārslās un tiek izfiltrēts ar kvarca smilšu filtriem. Šāda metode ir efektīva un nodrošina ūdens kvalitātes prasību izpildi. Viss attīrīšanas process ir videi un cilvēkiem draudzīgs.

5. Bez ūdens filtrēšanas centralizēto ūdeni nevar lietot

Pateicoties Eiropas Savienības fondu atbalsta iespējām Ventspilī ūdenssaimniecība ir sakārtota tā, lai nodrošinātu drošu un kvalitatīvu ūdens ieguvi un piegādi līdz iedzīvotāju mājokļiem. Lai ūdens nezaudētu savas labās īpašības, nonākot līdz ūdens krānam, nozīmīga loma ir arī namu iekšējo sistēmu stāvoklim, par ko ir atbildīgi namu īpašnieki vai apsaimniekotāji. Ja mājas iekšējo cauruļvadu stāvoklis ir sliktā stāvoklī, tad tas tiešām var ietekmēt konkrētās ēkas ūdens kvalitāti. Lai izvairītos no šādām situācijām, nepieciešams sadarboties ar mājas apsaimniekotāju un rūpēties arī par mājas iekšējiem ūdenssaimniecības tīkliem!

 


17.10.2023.


13.10.2023.

Ūdens jādzer regulāri un pietiekamā daudzumā

Rūpējoties par savu ķermeni un sniedzot tam to, kas nepieciešams, svarīgi atcerēties par pietiekamu ūdens uzņemšanu arī gada aukstajā sezonā. Vidējais ūdens daudzums, kādu nepieciešams ikdienā uzņemt atkarīgs no cilvēka veselības stāvokļa, ķermeņa masas, kā arī no dzīvesveida. Tomēr vidēji dienā cilvēkam būtu jāuzņem aptuveni 30 ml ūdens uz 1 kg ķermeņa masas. Ūdens ir dzīvības avots, un tā ietekme uz mūsu veselību ir brīnumaina, tādēļ ikdienišķais paradums regulāri un pietiekamā daudzumā dzert ūdeni var sniegt vairākus ieguvumus:

Enerģija: Ūdens palīdz uzturēt mūsu enerģijas līmeni. Nepietiekama ūdens uzņemšana var izraisīt dažādus nepatīkamus simptomus – nogurumu, galvassāpes un pat reiboņus.

Skaista āda:  Pietiekama ūdens uzņemšana pozitīvi ietekmē arī kopējo ādas stāvokli un izskatu.

Veselīga svara kontrole:  Bieži vien slāpes tiek jauktas ar izsalkumu. Lai gan organisms sajūt izsalkumu, dažkārt patiesībā cilvēkam trūkst ūdens. Dzerot ūdeni pietiekamā daudzumā ūdeni, iespējams sev palīdzēt uzturēt veselīgu svaru un neapēst vairāk nekā organismam ir nepieciešams. Vienkāršs veids kā atšķirt slāpes no izsalkuma ir izdzert glāzi ūdens un nedaudz nogaidīt vai izsalkums mazinās.

Labs noskaņojums un koncentrēšanās spējas: Ūdens trūkums organismā var ietekmēt arī garastāvokli un koncentrēšanās spējas, tādēļ pozitīvākai un produktīvākai ikdienai svarīgi turēt tuvumā ūdens pudeli vai glāzi ūdens!

Rūpes par sevi sākas ar glāzi ūdens! Ventspils krāna  dzeramajam ūdenim piemīt visas laba ūdens kvalitātes īpašības – tas ir drošs lietošanai uzturā un gards!


 

03.08.2023.


Ko darīt, lai ūdens dzeršana kļūtu par patīkamu ieradumu?
-Izvirzi mērķi
Pieraksti, cik daudz ūdens Tu vēlētos uzņemt dienas laikā. Piemēram, izdzert glāzi ūdens reizi stundā vai uzreiz pēc pamošanās.
-Ievies atgādinājumus
Izmanto tehnoloģiju palīdzību – iestati atgādinājumu telefonā vai lieto, kādu no speciālajām aplikācijām, kas regulāri atgādina par padzeršanos un ļauj sekot līdzi izdzertajam daudzumam.
-Pievieno ūdenim garšu
Ja tīrs ūdens Tev šķiet bezgaršīgs, tad pamēģini pievienot ūdenim kādu citrusaugli, piparmētras, ogas vai gurķa šķēlītes.
-Atzīmē
Izdari atzīmi par katru izdzerto ūdens glāzi. Tas ļaus kontrolēt izdzertā ūdens daudzumu.
-Ņem ūdeni sev līdzi ceļā
Ja ūdens būs vienmēr pa rokai, visdrīzāk tu uzņemsi ūdeni vairāk nekā gadījumā, ja tas speciāli būs jāpērk.

Ventspilī ūdeni vari droši dzert no krāna - tas ir kvalitatīvs, garšīgs un neatšķiras no veikalos pieejamā dzeramā ūdens!

20.07.2023.

Latvijā ūdeni no krāna patiesi varam droši lietot uzturā! Interesanta saruna par krāna ūdeni, pudelēs fasēto ūdeni un ūdens kvalitātes prasībām!

https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/ikdienai/06.07.2023-petnieks-latvija-dzerama-udens-kvalitates-zina-viena-no-laimigakajam-zemem-pasaule.a515636/?utm_medium=Ebox&utm_campaign=news&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR39aunV60T59tSVfBbzSGFJGIDOarhNv4VFX0vo1faCAL2tMXVyGyAcKHs#Echobox=1688658743

Foto:Pixabay.com


05.06.2023.

Šodien, Pasaules vides dienā, vēlamies atgādināt, ka ikviens var būt daļa no pozitīvām pārmaiņām. Šī gada tēma ir – “Uzvari plastmasas piesārņojumu”.  Tāpēc, ar nelielu paradumu maiņu arī Tu vari iesaistīties vides aizsardzībā un palīdzēt dabai:

 • Ikdienā dod priekšroku vairākkārt lietojamām ūdens pudelēm
 • Šķiro atkritumus
 • Izmet atkritumus tiem paredzētajās vietās
 • Izmanto auduma iepirkšanās maisiņus.

Sāc šodien!

Pasaules Vides dienas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dažādām vides problēmām un klimata pārmaiņām.Vairāk par Pasaules vides dienu: https://www.worldenvironmentday.global/

 

 


12.01.2023.

IZDRUKĀJAMA LAPA "MANS IZDZERTAIS ŪDENS"

LEJUPIELĀDĒT

 


21.03.2022.

Par godu Pasaules Ūdens dienai pašvaldības SIA “ŪDEKA” izstrādājusi radošās darba lapas bērniem par ūdens tēmu. Lejupielādējiet, izdrukājiet un dodiet bērniem radoši izpausties! 

Darba lapas pieejamas šeit: DARBA LAPAS

 


22.12.2021.

Vienkārši un ģeniāli – ābola un kanēļa garšūdens. Kombinācija, kas tik ļoti piestāv Ziemassvētku laikam. Nereti aukstā laikā uzņemt pietiekamu ūdens daudzumu ir liels izaicinājums. Iekrāsojiet savu ūdens glāzi ar kanēļa aromātu un baudiet! Izmēģiniet!

Sastāvdaļas:

 • 1ābols;
 • 1 kanēļa standziņas (var izmantot arī 3 tējkarotes malta kanēļa);
 • 1 litrs krāna ūdens.

Pagatavošana:

 • Ābolu sagriež plānās šķēlītēs.
 • Stikla krūzē liek sagrieztās ābola šķēlītes,pievieno kanēļa standziņu un pārlej ar ūdeni.
 • Liek ledusskapī uz pāris stundām vai intensīvākai garšai uz visu nakti.

Lai gardi un brīnišķīgs svētku gaidīšanas laiks!

 


29.07.2021.

Ūdens dzeršanas paradumi

Ūdens ir vitāli nepieciešams cilvēka organismam un īpaši vasaras karstumā. Veselam cilvēkam, bez hroniskām saslimšanām, dienā ieteicams izdzert 1,5-2 litrus ūdens. Cilvēki ir ļoti dažādi un tikpat dažādi ir viņu ūdens dzeršanas paradumi – kāds dzer ūdeni pāris reizes dienā, kāds visu dienu ūdeni regulāri uzņem ar maziem malkiem. Kāds izvēlas lietot tikai fasēto ūdeni, bet kāds ir pārliecinājies par krāna ūdens kvalitāti. Esam uzrunājuši piecus jaunus, aktīvus ventspilniekus, lai viņi pastāsta par saviem ūdens dzeršanas paradumiem.

 


05.07.2021.

Aicinām noskatīties Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas un Latvijas vides aizsardzības fonda veidoto izglītojošo mācību video par ūdeni. Video materiālā uzzināsiet par to, kur rodas ūdens, kā tas tiek attīrīts un kā atbildīgi izmantot ūdens resursus.

Video pieejams šeit: https://www.youtube.com/watch?v=47lJj7cgE_Y

02.07.2021.

5 idejas gardam garšūdenim

Kāds ar prieku savu dienu sāk ar glāzi ūdens, kāds tīru ūdeni dzer nelabprāt, dodot priekšroku citiem dzērieniem, tomēr bez ūdens neviena cilvēka ikdiena nav iedomājama. Šajā vasarā aicinām padarīt ūdens dzeršanu par baudāmu procesu, pievienojot ūdenim dažādas veselīgas piedevas - augļus, ogas, dārzeņus un aromātiskus garšaugus. Gardam un atspirdzinošam ūdens dzērienam nepieciešamas vien divas līdz trīs sastāvdaļas. Ļaujot ūdenim ar piedevām vismaz stundu ievilkties, tā garša būs intensīvāka. Ja dzērienus ir vēlame malkot uzreiz pēc pagatavošanas, tad ātrākai aromātu atraisīšanai garšaugus var sakapāt vai saplucināt.

Atsvaidzinošas garšūdens kombinācijas:

1.Klasiskais citrusa svaigums

Sastāvdaļas: 1/2 Citrons, pāris lapiņas piparmētras, 1/2 gurķis, 1 litrs atdzesēta ūdens

Citronu un gurķi sagriež šķēlītēs, pievieno pāris lapiņas piparmētras. Visu saber dzēriena traukā, aplej ar atdzesētu ūdeni.

2.Atspirdzinošais gurķūdens

Sastāvdaļas: 1/2 gurķis, 1/2 glāze jāņogu, pāris lapiņas piparmētras, 1 litrs atdzesēta ūdens

Gurķi sagriež gareniski dekoratīvās šķēlītēs (lieliski noder dārzeņu mizojamais nazītis), pievieno jāņogas un pāris lapiņas piparmētras. Visu saber dzēriena traukā, aplej ar atdzesētu ūdeni.

3.Melleņu sapnis

Sastāvdaļas: 1/2 apelsīns, 1/2 glāze melleņu, pāris bazilika lapiņas, 1 litrs atdzesēta ūdens

Apelsīnu sagriež plānās šķēlītēs, pievieno mellenes un pāris bazilika lapiņas. Visu saber dzēriena traukā, aplej ar atdzesētu ūdeni.

4.Greipfrūta spēks

Sastāvdaļas: 1/2 greipfrūta, pāris nelielus zariņus rozmarīna, 1 litrs atdzesēta ūdens

Greipfrūtu sagriež plānās sķēlītēs, pievieno rozmarīna zariņus. Sastāvdaļas aplej ar atdzesētu ūdeni.

5.Rotaļīgais arbūzs

Sastāvdaļas: neliela šķēle arbūza, pāris lapiņu piparmētras, 1 litrs atdzesēta ūdens

Arbūzu nomizo, izņem sēklas un sagriež kubiņos. Pievieno saplucinātas piparmētras lapiņas un aplej ar atdzesētu ūdeni.

Lai izdodas eksperimentēt un atrast savai gaumei piemērotākās kombinācijas!

 

 

 

 

01.06.2021.

Sākoties vasaras pirmajam mēnesim, esam uzrunājuši bērnus dalīties ar viedokli par ūdens dzeršanas paradumiem – par to, kā motivēt sevi siltā laikā dzert vairāk ūdens! Viss vienkāršais ir ģeniālais, to pierāda arī mazo ekspertu ieteikumi!


17.05.2021.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

VAI VENTSPILS SPORTISTI LIETO KRĀNA ŪDENI?

Ūdens ir ķermeņa pamatviela, tādēļ jo īpaši svarīgi tā līmeni organismā uzturēt līdzsvarā. Ikviens cilvēks katru brīdi zaudē ūdeni caur elpošanu, svīšanu, urinēšanu, zarnu kustēšanās dēļ, un jo īpaši šķidrums tiek zaudēts fizisko aktivitāšu laikā. Pašvaldības SIA “ŪDEKA” uzrunāja vairākus pazīstamus Ventspils sportistus, lai noskaidrotu,  kādi ir viņu ūdens lietošanas paradumi un vai viņi dzer Ventspils tīro ūdeni no krāna.

Rebeka Koha (svarcelšana) Eiropas pieaugušo, Eiropas junioru un pasaules junioru čempione un pasaules pieaugušo čempionāta 3.vietas ieguvēja. 2018.gada Ventspils labākā sportiste. Riodežaneiro olimpisko spēļu dalībniece 2016

“Es dzeru diezgan maz tieši ūdeni - varbūt apmēram 1l dienā. Bet, jā, lietoju no krāna. Treniņu un sacensību laikā es ūdeni sajaucu ar pulveri, kas ir paredzēts enerģijas saglabāšanai treniņa laikā un ātrākai atjaunošanai - tas ir apmēram 0,5l. Nekādu īpašu paradumu saistībā ar ūdens dzeršanu man nav. Ja nu vienīgi pa retam no rīta iedzeru glāzi ūdens, ja pašai slāpst, bet tas nav regulāri. Pie ēdienreizēm nelietoju ūdeni.”

Artūrs Plēsnieks (svarcelšana) 2017.gada pasaules čempionāta sudraba medaļa ieguvējs. Divu olimpisko spēļu dalībnieks (Londona 2012 un Riodežaneiro 2016)

“Pirms dodos uz treniņu vienmēr mājās uzpildu šeikeri ar ūdeni no krāna. Treniņos sanāk izdzert aptuveni 1,5l ūdens, bet sacensību dienā līdz svēršanai sanāk ļoti maz padzert ūdeni, bet pēc starta 2-2.5l. Ikdienā izdzertais ūdens daudzums atšķiras, jo sacensību periodā ir jānomet personiskais svars. Runājot par paradumiem - pēc katras pamošanās reizes iedzeru ūdeni ielietu no krāna, arī kad diendusu paguļu. Ūdeni sanāk atjaukt kopā arī ar uztura bagātinātājiem, piemēram, enerģisko dzērienu vai arī proteīnu.”

Kārlis Lasmanis (basketbols) Latvijas ielu basketbolā 3x3 izlases dalībnieks. Eiropas vicečempions. Pasaules 3 pret 3 basketbola reitingā atrodas 9.vietā

“Dzeru 3l ūdens dienā, bet treniņā aptuveni 1,5l.  Ikdienā dzīvoju Rīgā, bet kad esmu Ventspilī dzeru krāna ūdeni. No rīta parasti izdzeru 0,5l, kad pamostos, kā arī vakarā pirms gulētiešanas 0,5l ūdeni sajaucu ar magniju.”

Ronalds Zaķis (basketbols) Latvijas vīriešu basketbola izlases un Basketbola kluba “Ventspils” spēlētājs

“Ikdienā izdzeru 2,5 – 3l ūdens, ūdeni no krāna lietoju tikai novārītu. Treniņu un sacensību laikā izdzeru 1,5 – 2l ūdeni. Pēc treniņa dzeru proteīna kokteili, kuram pievienoju 0,5l ūdeni.”

Lauma Grīva (vieglatlētika, tāllēkšana) 2018.gada Pasaules vieglatlētikas čempionāta telpās 11.vietas un Eiropas vieglatlētikas čempionāta 18.vietas ieguvēja. Londonas olimpisko spēļu dalībniece Londona 2012

“Izdzeru apmēram 2-3l ūdens dienā, dienu sāku ar divām ūdens glāzēm pirms brokastīm un pie pusdienām un vakariņām mīlu ūdeni ar citronu un piparmētru vai apelsīnu. Dzeru arī vismaz glāzi ūdens pirms treniņa un pēc treniņa, bet treniņa laikā līdz 1,5l tīra ūdens.”

Varbūt kāds no šiem sportistu paradumiem noderēs arī citiem ventspilniekiem. Paldies sportistiem par atsaucību un uzticēšanos Ventspils pilsētas ūdenim, ko droši var dzert no krāna, jo tas ir tikpat kvalitatīvs, cik pudelēs pildītais veikalu plauktos.

   

            Ekskursijas                    Ūdens manā pilsētā                 ŪDEKAI - 45                           Ūdens stāsti

 

Ekskursijas

Pašvaldības SIA "ŪDEKA" piedāvā iepazīt ūdens ceļu Ventspilī jeb ekskursiju skolēnu grupām pa uzņēmuma nozīmīgākajiem objektiem - Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacija (Talsu iela 67, Ventspils) un Notekūdeņu attīrīšanas ietaises (Dzintaru iela 52, Ventspils).

Pilna ekskursijas programma notiek aptuveni 1 h, ietverot prezentāciju (bērni un pamatskolas vecuma skolēni) vai filmu (vidusskolas vecuma skolēni, studenti, pieaugušie), kā arī speciālistu stāstījumu par ūdens atdzelžošanas procesu, ūdens analīžu veikšanu un notekūdeņu attīrīšanas procesu. Ir iespējams pieteikties uz ekskursiju arī tikai vienā no objektiem pēc izvēles.

Ekskursija ir bez maksas.

Pieteikšanās:

 

Ūdens manā pilsētā


Ar mērķi informēt sabiedrību par ūdens nozīmi dabai un dzīvībai, kā arī par Ventspils ūdenssaimniecību un tās attīstību, pašvaldības SIA "ŪDEKA" nereti viesojas Ventspils vispārizglītojošās skolās, stāstot par Ventspils ūdenssaimniecību - tās pirmsākumiem, attīstību, ūdenssaimniecības pārvaldes izveidi, attīstības projektiem u.c.

Skolēnu dzejoļi par ūdeni

ŪDEKAI - 45


2013. gada martā pašvaldības SIA "ŪDEKA" atzīmēja savu 45 jubileju. Par godu šim notikumam jubilejas nedēļā uzņēmums piedāvāja  pilsētā iedzīvotājiem dažādus pasākumus. T/n "Jūras vārti" visu martu bija apskatāma speciāli jubilejai veidota izstāde par Ventspils ūdenssaimniecību, uzņēmuma speciālisti ar prezentāciju viesojās bērnu dārzos un skolās, notika seminārs par ūdens "atmiņu" pieaugušajiem, kā arī tika organizēts zīmējumu, stāstu un video rullīšu konkurss skolēniem, kas noslēdzās ar grandiozu pasākumu skolēniem t/n "Jūras vārti".

Konkursu uzvarētāji

Ūdens stāsti


Pašvaldības SIA "ŪDEKA" uzrunāja vairākus Ventspilī pazīstamus cilvēkus, lai viņi dalītos ar savu Ūdens stāstu. Jo mums katram ir savs Ūdens stāsts, bet visiem kopīgs ir tīrais Ventspils ūdens!

Stāsta nu jau ilggadēja ventspilniece

Rasa Zālīte

Pirms vairākiem gadiem atbraucu no Jēkabpils uz Ventspili, lai mācītos Ventspils Augstskolā. Četrus gadus kopmītnes saucu par savām mājām. Sākumā ūdeni cītīgi pirku tuvējā Topā (lēto A1), jo nezināju, ka krāna ūdenim kopmītnēs nav ne vainas. Pēc tam, vēloties ietaupīt, sāku dzert uzvārītu un atdzesētu krāna ūdeni. Tad vienu dienu es noslinkoju un ūdeni dzeršanai glāzē ielēju uzreiz no krāna. Kas tas bija par atklājumu! Tagad pēdējo pusgadu dzīvoju dzīvoklī Ventspils centrā un turpinu dzert krāna ūdeni, veikalā pērku tikai gāzēto. Pilnai laimei dzīvoklī trūkst tikai papildus krāna, no kura tecētu gāzēts ūdens!

Stāsta sporta entuziasts, Ventspils pilsētas Domes deputāts

Uldis Boitmanis

Sportistiem ūdens ir ļoti nozīmīgs – gan tāpēc, ka treniņu laikā tas ir daudz jādzer, gan arī tāpēc, ka bez ūdens nevarētu pastāvēt vairāki sporta veidi, piemēram, peldēšana, hokejs, daiļslidošana, kērlings un citi. Un tāpēc ir labi, ka mums pilsētā ir kvalitatīvs ūdens. Atceros, ka mūsu Ledus halles pirmajos darbības gados ledus bija dzeltenīgs, bet tagad ir tik dzidrs kā dimants! Ne velti dažādos oficiālos pasākumos, ko rīkojam, no domes vadības esmu saņēmis nosodījumu par to, ka uz galda nav mūsu pilsētas tīrais ūdens, bet ir tērēti līdzekļi veikalā pirktajam!

Stāsta ventiņu stāstniece

Līga Reitere

Dārba nav vāļs ne ēst ne dzērt. Rune tik un stāst, li mut i saus. Draudzen pras: - Va tu negrib tēj va kapij?- Petiks a plik ūden.- No krān ūden nevar dzērt. Tas i galig tukš. Ne pēc ko negaršo. - Toties var atdzērtes. Rō! Cilēkam nekad nav lāb. Kad i peķērnats, tad vaig atfiltret, bet kad i atfiltrets, tad i pa tukš! Tagad dzerams ūdens tek pa kater krān. Ja tov nav lāb, tad aptieķe var dābt viss Mendeļējev tabul. Le katrs sper klāt ko un cik viš grib!- Pēc dārb mēs tomēr varet kōč kur āziet, paseidet, edzērt tēj va kapij...- Labāk plik ūden!- Lāb i! Tad Tu dābs to ūden pa pliko!Kad mēs bij tikuš li ģērbtuv, viš teic:- Ģērbes nost! Še Tov štāts un ceper! Ūdens mūs jau gaid!Viš espied man rokas peldceper.Tā es dabaj ūden li acem un nezinaj: brēkt va smietes. Es tokš nemāk peldet.No satraukum pemetas žāgs. Vaidze akal meklet ūden.

Stāsta Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja 1.vietnieks

Guntis Blumbergs

Droši vien ventspilnieki vēl atceras, ka laikā, kad mums Ventspilī vēl nebija atdzelžošanas stacijas, ūdens ievērojamā dzelzs satura dēļ diezgan bieži bija brūngans. Reiz kārtoju ceļasomu pieredzes apmaiņas braucienam uz ārzemēm. Biju nopircis jaunu baltu kreklu un liku to somā pie citiem krekliem. Pamanot krāsu atšķirību, prasīju sievai, kāpēc viņa man līdzi ņemšanai nolikusi dzeltenīgus kreklus, nevis baltos. Sieva paskaidroja, ka tie esot baltie krekli, tikai, mazgājot brūnganajā pilsētas ūdenī, kļuvuši dzeltenīgi... Tajā laikā „Ūdekas” vadībai bieži vien jokojoties teicu, ka viņiem būs jāpērk man jauni balti krekli, ja neatrisinās ūdens atdzelžošanas jautājumu. Kad darbu sāka atdzelžošanas stacija, no viņiem dāvanā tiešām saņēmu jaunu baltu kreklu! Man prieks, ka šādas problēmas nu jau turpat piecus gadus ir pagātne, un tagad ūdens mums ir tik tīrs, ka to pat var dzert no krāna!

Stāsta SIA “Landora” vadītāja

Ilga Vinciune

Manam uzņēmumam tīrais Ventspils ūdens ir palīdzējis ietaupīt. Atceros, ka tad, kad vēl pa krānu tecēja brūnais ūdens, ziedu veikalā nācās nomainīt visas caurspīdīgās vāzes, jo tās bija kļuvušas brūnganas. Tāpat arī nācās tērēt daudz līdzekļu ūdens boilera tīrīšanai mūsu bārā, jo tas regulāri bija netīrs ar dažādiem brūnganiem nosēdumiem. Tagad jau vairākus gadus boileri tīram reti un priecājamies, ka sanāk ietaupīt šajā ziņā. Ietaupām arī, jo ikdienā, piemēram, kafijas vārīšanai, izmantojam Ventspils ūdeni, kas kvalitātes ziņā mūs apmierina, un nav vairs jātērē nauda veikalos nopērkamajam ūdenim.

Stāsta bērnu ārsts

Armands Bricis

Manas asociācijas ar ūdeni ir kopš 1993.gada, kad pārcēlos uz Ventspili. Atceros, ka, ejot vizītēs pie pacientiem, vairākos dzīvokļos saskāros ar interesantiem paštaisītiem ūdens filtriem. Tās bija vates bumbas, kas aptītas ar marli un piesietas ūdens krāniem galos. Vēlāk jau bieži redzēju rūpnieciski ražotus filtrus, bet pēdējos gados, kopš ūdens pilsētā ir tīrs, pat tādus nemanu. Ir jūtams, ka ūdens kvalitāte ir būtiski uzlabojusies. Un man, kā ārstam, kam bieži jāmazgā rokas, par to ir tikai prieks. P.S. Izmantojot iespēju, gribu arī aicināt ventspilniekus rūpēties par personīgo higiēnu un biežāk mazgāt rokas, lai pasargātu sevi no gripas un citām infekciju slimībām!