Brīvbrīdim

21.03.2022.

Par godu Pasaules Ūdens dienai pašvaldības SIA “ŪDEKA” izstrādājusi radošās darba lapas bērniem par ūdens tēmu. Lejupielādējiet, izdrukājiet un dodiet bērniem radoši izpausties! 

Darba lapas pieejamas šeit: DARBA LAPAS

 


22.12.2021.

Vienkārši un ģeniāli – ābola un kanēļa garšūdens. Kombinācija, kas tik ļoti piestāv Ziemassvētku laikam. Nereti aukstā laikā uzņemt pietiekamu ūdens daudzumu ir liels izaicinājums. Iekrāsojiet savu ūdens glāzi ar kanēļa aromātu un baudiet! Izmēģiniet!

Sastāvdaļas:

  • 1ābols;
  • 1 kanēļa standziņas (var izmantot arī 3 tējkarotes malta kanēļa);
  • 1 litrs krāna ūdens.

Pagatavošana:

  • Ābolu sagriež plānās šķēlītēs.
  • Stikla krūzē liek sagrieztās ābola šķēlītes,pievieno kanēļa standziņu un pārlej ar ūdeni.
  • Liek ledusskapī uz pāris stundām vai intensīvākai garšai uz visu nakti.

Lai gardi un brīnišķīgs svētku gaidīšanas laiks!

 


29.07.2021.

Ūdens dzeršanas paradumi

Ūdens ir vitāli nepieciešams cilvēka organismam un īpaši vasaras karstumā. Veselam cilvēkam, bez hroniskām saslimšanām, dienā ieteicams izdzert 1,5-2 litrus ūdens. Cilvēki ir ļoti dažādi un tikpat dažādi ir viņu ūdens dzeršanas paradumi – kāds dzer ūdeni pāris reizes dienā, kāds visu dienu ūdeni regulāri uzņem ar maziem malkiem. Kāds izvēlas lietot tikai fasēto ūdeni, bet kāds ir pārliecinājies par krāna ūdens kvalitāti. Esam uzrunājuši piecus jaunus, aktīvus ventspilniekus, lai viņi pastāsta par saviem ūdens dzeršanas paradumiem.

 


05.07.2021.

Aicinām noskatīties Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas un Latvijas vides aizsardzības fonda veidoto izglītojošo mācību video par ūdeni. Video materiālā uzzināsiet par to, kur rodas ūdens, kā tas tiek attīrīts un kā atbildīgi izmantot ūdens resursus.

Video pieejams šeit: https://www.youtube.com/watch?v=47lJj7cgE_Y

02.07.2021.

5 idejas gardam garšūdenim

Kāds ar prieku savu dienu sāk ar glāzi ūdens, kāds tīru ūdeni dzer nelabprāt, dodot priekšroku citiem dzērieniem, tomēr bez ūdens neviena cilvēka ikdiena nav iedomājama. Šajā vasarā aicinām padarīt ūdens dzeršanu par baudāmu procesu, pievienojot ūdenim dažādas veselīgas piedevas - augļus, ogas, dārzeņus un aromātiskus garšaugus. Gardam un atspirdzinošam ūdens dzērienam nepieciešamas vien divas līdz trīs sastāvdaļas. Ļaujot ūdenim ar piedevām vismaz stundu ievilkties, tā garša būs intensīvāka. Ja dzērienus ir vēlame malkot uzreiz pēc pagatavošanas, tad ātrākai aromātu atraisīšanai garšaugus var sakapāt vai saplucināt.

Atsvaidzinošas garšūdens kombinācijas:

1.Klasiskais citrusa svaigums

Sastāvdaļas: 1/2 Citrons, pāris lapiņas piparmētras, 1/2 gurķis, 1 litrs atdzesēta ūdens

Citronu un gurķi sagriež šķēlītēs, pievieno pāris lapiņas piparmētras. Visu saber dzēriena traukā, aplej ar atdzesētu ūdeni.

2.Atspirdzinošais gurķūdens

Sastāvdaļas: 1/2 gurķis, 1/2 glāze jāņogu, pāris lapiņas piparmētras, 1 litrs atdzesēta ūdens

Gurķi sagriež gareniski dekoratīvās šķēlītēs (lieliski noder dārzeņu mizojamais nazītis), pievieno jāņogas un pāris lapiņas piparmētras. Visu saber dzēriena traukā, aplej ar atdzesētu ūdeni.

3.Melleņu sapnis

Sastāvdaļas: 1/2 apelsīns, 1/2 glāze melleņu, pāris bazilika lapiņas, 1 litrs atdzesēta ūdens

Apelsīnu sagriež plānās šķēlītēs, pievieno mellenes un pāris bazilika lapiņas. Visu saber dzēriena traukā, aplej ar atdzesētu ūdeni.

4.Greipfrūta spēks

Sastāvdaļas: 1/2 greipfrūta, pāris nelielus zariņus rozmarīna, 1 litrs atdzesēta ūdens

Greipfrūtu sagriež plānās sķēlītēs, pievieno rozmarīna zariņus. Sastāvdaļas aplej ar atdzesētu ūdeni.

5.Rotaļīgais arbūzs

Sastāvdaļas: neliela šķēle arbūza, pāris lapiņu piparmētras, 1 litrs atdzesēta ūdens

Arbūzu nomizo, izņem sēklas un sagriež kubiņos. Pievieno saplucinātas piparmētras lapiņas un aplej ar atdzesētu ūdeni.

Lai izdodas eksperimentēt un atrast savai gaumei piemērotākās kombinācijas!

 

 

 

 

01.06.2021.

Sākoties vasaras pirmajam mēnesim, esam uzrunājuši bērnus dalīties ar viedokli par ūdens dzeršanas paradumiem – par to, kā motivēt sevi siltā laikā dzert vairāk ūdens! Viss vienkāršais ir ģeniālais, to pierāda arī mazo ekspertu ieteikumi!


17.05.2021.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

VAI VENTSPILS SPORTISTI LIETO KRĀNA ŪDENI?

Ūdens ir ķermeņa pamatviela, tādēļ jo īpaši svarīgi tā līmeni organismā uzturēt līdzsvarā. Ikviens cilvēks katru brīdi zaudē ūdeni caur elpošanu, svīšanu, urinēšanu, zarnu kustēšanās dēļ, un jo īpaši šķidrums tiek zaudēts fizisko aktivitāšu laikā. Pašvaldības SIA “ŪDEKA” uzrunāja vairākus pazīstamus Ventspils sportistus, lai noskaidrotu,  kādi ir viņu ūdens lietošanas paradumi un vai viņi dzer Ventspils tīro ūdeni no krāna.

Rebeka Koha (svarcelšana) Eiropas pieaugušo, Eiropas junioru un pasaules junioru čempione un pasaules pieaugušo čempionāta 3.vietas ieguvēja. 2018.gada Ventspils labākā sportiste. Riodežaneiro olimpisko spēļu dalībniece 2016

“Es dzeru diezgan maz tieši ūdeni - varbūt apmēram 1l dienā. Bet, jā, lietoju no krāna. Treniņu un sacensību laikā es ūdeni sajaucu ar pulveri, kas ir paredzēts enerģijas saglabāšanai treniņa laikā un ātrākai atjaunošanai - tas ir apmēram 0,5l. Nekādu īpašu paradumu saistībā ar ūdens dzeršanu man nav. Ja nu vienīgi pa retam no rīta iedzeru glāzi ūdens, ja pašai slāpst, bet tas nav regulāri. Pie ēdienreizēm nelietoju ūdeni.”

Artūrs Plēsnieks (svarcelšana) 2017.gada pasaules čempionāta sudraba medaļa ieguvējs. Divu olimpisko spēļu dalībnieks (Londona 2012 un Riodežaneiro 2016)

“Pirms dodos uz treniņu vienmēr mājās uzpildu šeikeri ar ūdeni no krāna. Treniņos sanāk izdzert aptuveni 1,5l ūdens, bet sacensību dienā līdz svēršanai sanāk ļoti maz padzert ūdeni, bet pēc starta 2-2.5l. Ikdienā izdzertais ūdens daudzums atšķiras, jo sacensību periodā ir jānomet personiskais svars. Runājot par paradumiem - pēc katras pamošanās reizes iedzeru ūdeni ielietu no krāna, arī kad diendusu paguļu. Ūdeni sanāk atjaukt kopā arī ar uztura bagātinātājiem, piemēram, enerģisko dzērienu vai arī proteīnu.”

Kārlis Lasmanis (basketbols) Latvijas ielu basketbolā 3x3 izlases dalībnieks. Eiropas vicečempions. Pasaules 3 pret 3 basketbola reitingā atrodas 9.vietā

“Dzeru 3l ūdens dienā, bet treniņā aptuveni 1,5l.  Ikdienā dzīvoju Rīgā, bet kad esmu Ventspilī dzeru krāna ūdeni. No rīta parasti izdzeru 0,5l, kad pamostos, kā arī vakarā pirms gulētiešanas 0,5l ūdeni sajaucu ar magniju.”

Ronalds Zaķis (basketbols) Latvijas vīriešu basketbola izlases un Basketbola kluba “Ventspils” spēlētājs

“Ikdienā izdzeru 2,5 – 3l ūdens, ūdeni no krāna lietoju tikai novārītu. Treniņu un sacensību laikā izdzeru 1,5 – 2l ūdeni. Pēc treniņa dzeru proteīna kokteili, kuram pievienoju 0,5l ūdeni.”

Lauma Grīva (vieglatlētika, tāllēkšana) 2018.gada Pasaules vieglatlētikas čempionāta telpās 11.vietas un Eiropas vieglatlētikas čempionāta 18.vietas ieguvēja. Londonas olimpisko spēļu dalībniece Londona 2012

“Izdzeru apmēram 2-3l ūdens dienā, dienu sāku ar divām ūdens glāzēm pirms brokastīm un pie pusdienām un vakariņām mīlu ūdeni ar citronu un piparmētru vai apelsīnu. Dzeru arī vismaz glāzi ūdens pirms treniņa un pēc treniņa, bet treniņa laikā līdz 1,5l tīra ūdens.”

Varbūt kāds no šiem sportistu paradumiem noderēs arī citiem ventspilniekiem. Paldies sportistiem par atsaucību un uzticēšanos Ventspils pilsētas ūdenim, ko droši var dzert no krāna, jo tas ir tikpat kvalitatīvs, cik pudelēs pildītais veikalu plauktos.

   

            Ekskursijas                    Ūdens manā pilsētā                 ŪDEKAI - 45                           Ūdens stāsti

 

Ekskursijas

Pašvaldības SIA "ŪDEKA" piedāvā iepazīt ūdens ceļu Ventspilī jeb ekskursiju skolēnu grupām pa uzņēmuma nozīmīgākajiem objektiem - Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacija (Talsu iela 67, Ventspils) un Notekūdeņu attīrīšanas ietaises (Dzintaru iela 52, Ventspils).

Pilna ekskursijas programma notiek aptuveni 1 h, ietverot prezentāciju (bērni un pamatskolas vecuma skolēni) vai filmu (vidusskolas vecuma skolēni, studenti, pieaugušie), kā arī speciālistu stāstījumu par ūdens atdzelžošanas procesu, ūdens analīžu veikšanu un notekūdeņu attīrīšanas procesu. Ir iespējams pieteikties uz ekskursiju arī tikai vienā no objektiem pēc izvēles.

Ekskursija ir bez maksas.

Pieteikšanās:

 

Ūdens manā pilsētā


Ar mērķi informēt sabiedrību par ūdens nozīmi dabai un dzīvībai, kā arī par Ventspils ūdenssaimniecību un tās attīstību, pašvaldības SIA "ŪDEKA" nereti viesojas Ventspils vispārizglītojošās skolās, stāstot par Ventspils ūdenssaimniecību - tās pirmsākumiem, attīstību, ūdenssaimniecības pārvaldes izveidi, attīstības projektiem u.c.

Skolēnu dzejoļi par ūdeni

ŪDEKAI - 45


2013. gada martā pašvaldības SIA "ŪDEKA" atzīmēja savu 45 jubileju. Par godu šim notikumam jubilejas nedēļā uzņēmums piedāvāja  pilsētā iedzīvotājiem dažādus pasākumus. T/n "Jūras vārti" visu martu bija apskatāma speciāli jubilejai veidota izstāde par Ventspils ūdenssaimniecību, uzņēmuma speciālisti ar prezentāciju viesojās bērnu dārzos un skolās, notika seminārs par ūdens "atmiņu" pieaugušajiem, kā arī tika organizēts zīmējumu, stāstu un video rullīšu konkurss skolēniem, kas noslēdzās ar grandiozu pasākumu skolēniem t/n "Jūras vārti".

Konkursu uzvarētāji

Ūdens stāsti


Pašvaldības SIA "ŪDEKA" uzrunāja vairākus Ventspilī pazīstamus cilvēkus, lai viņi dalītos ar savu Ūdens stāstu. Jo mums katram ir savs Ūdens stāsts, bet visiem kopīgs ir tīrais Ventspils ūdens!

Stāsta nu jau ilggadēja ventspilniece

Rasa Zālīte

Pirms vairākiem gadiem atbraucu no Jēkabpils uz Ventspili, lai mācītos Ventspils Augstskolā. Četrus gadus kopmītnes saucu par savām mājām. Sākumā ūdeni cītīgi pirku tuvējā Topā (lēto A1), jo nezināju, ka krāna ūdenim kopmītnēs nav ne vainas. Pēc tam, vēloties ietaupīt, sāku dzert uzvārītu un atdzesētu krāna ūdeni. Tad vienu dienu es noslinkoju un ūdeni dzeršanai glāzē ielēju uzreiz no krāna. Kas tas bija par atklājumu! Tagad pēdējo pusgadu dzīvoju dzīvoklī Ventspils centrā un turpinu dzert krāna ūdeni, veikalā pērku tikai gāzēto. Pilnai laimei dzīvoklī trūkst tikai papildus krāna, no kura tecētu gāzēts ūdens!

Stāsta sporta entuziasts, Ventspils pilsētas Domes deputāts

Uldis Boitmanis

Sportistiem ūdens ir ļoti nozīmīgs – gan tāpēc, ka treniņu laikā tas ir daudz jādzer, gan arī tāpēc, ka bez ūdens nevarētu pastāvēt vairāki sporta veidi, piemēram, peldēšana, hokejs, daiļslidošana, kērlings un citi. Un tāpēc ir labi, ka mums pilsētā ir kvalitatīvs ūdens. Atceros, ka mūsu Ledus halles pirmajos darbības gados ledus bija dzeltenīgs, bet tagad ir tik dzidrs kā dimants! Ne velti dažādos oficiālos pasākumos, ko rīkojam, no domes vadības esmu saņēmis nosodījumu par to, ka uz galda nav mūsu pilsētas tīrais ūdens, bet ir tērēti līdzekļi veikalā pirktajam!

Stāsta ventiņu stāstniece

Līga Reitere

Dārba nav vāļs ne ēst ne dzērt. Rune tik un stāst, li mut i saus. Draudzen pras: - Va tu negrib tēj va kapij?- Petiks a plik ūden.- No krān ūden nevar dzērt. Tas i galig tukš. Ne pēc ko negaršo. - Toties var atdzērtes. Rō! Cilēkam nekad nav lāb. Kad i peķērnats, tad vaig atfiltret, bet kad i atfiltrets, tad i pa tukš! Tagad dzerams ūdens tek pa kater krān. Ja tov nav lāb, tad aptieķe var dābt viss Mendeļējev tabul. Le katrs sper klāt ko un cik viš grib!- Pēc dārb mēs tomēr varet kōč kur āziet, paseidet, edzērt tēj va kapij...- Labāk plik ūden!- Lāb i! Tad Tu dābs to ūden pa pliko!Kad mēs bij tikuš li ģērbtuv, viš teic:- Ģērbes nost! Še Tov štāts un ceper! Ūdens mūs jau gaid!Viš espied man rokas peldceper.Tā es dabaj ūden li acem un nezinaj: brēkt va smietes. Es tokš nemāk peldet.No satraukum pemetas žāgs. Vaidze akal meklet ūden.

Stāsta Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja 1.vietnieks

Guntis Blumbergs

Droši vien ventspilnieki vēl atceras, ka laikā, kad mums Ventspilī vēl nebija atdzelžošanas stacijas, ūdens ievērojamā dzelzs satura dēļ diezgan bieži bija brūngans. Reiz kārtoju ceļasomu pieredzes apmaiņas braucienam uz ārzemēm. Biju nopircis jaunu baltu kreklu un liku to somā pie citiem krekliem. Pamanot krāsu atšķirību, prasīju sievai, kāpēc viņa man līdzi ņemšanai nolikusi dzeltenīgus kreklus, nevis baltos. Sieva paskaidroja, ka tie esot baltie krekli, tikai, mazgājot brūnganajā pilsētas ūdenī, kļuvuši dzeltenīgi... Tajā laikā „Ūdekas” vadībai bieži vien jokojoties teicu, ka viņiem būs jāpērk man jauni balti krekli, ja neatrisinās ūdens atdzelžošanas jautājumu. Kad darbu sāka atdzelžošanas stacija, no viņiem dāvanā tiešām saņēmu jaunu baltu kreklu! Man prieks, ka šādas problēmas nu jau turpat piecus gadus ir pagātne, un tagad ūdens mums ir tik tīrs, ka to pat var dzert no krāna!

Stāsta SIA “Landora” vadītāja

Ilga Vinciune

Manam uzņēmumam tīrais Ventspils ūdens ir palīdzējis ietaupīt. Atceros, ka tad, kad vēl pa krānu tecēja brūnais ūdens, ziedu veikalā nācās nomainīt visas caurspīdīgās vāzes, jo tās bija kļuvušas brūnganas. Tāpat arī nācās tērēt daudz līdzekļu ūdens boilera tīrīšanai mūsu bārā, jo tas regulāri bija netīrs ar dažādiem brūnganiem nosēdumiem. Tagad jau vairākus gadus boileri tīram reti un priecājamies, ka sanāk ietaupīt šajā ziņā. Ietaupām arī, jo ikdienā, piemēram, kafijas vārīšanai, izmantojam Ventspils ūdeni, kas kvalitātes ziņā mūs apmierina, un nav vairs jātērē nauda veikalos nopērkamajam ūdenim.

Stāsta bērnu ārsts

Armands Bricis

Manas asociācijas ar ūdeni ir kopš 1993.gada, kad pārcēlos uz Ventspili. Atceros, ka, ejot vizītēs pie pacientiem, vairākos dzīvokļos saskāros ar interesantiem paštaisītiem ūdens filtriem. Tās bija vates bumbas, kas aptītas ar marli un piesietas ūdens krāniem galos. Vēlāk jau bieži redzēju rūpnieciski ražotus filtrus, bet pēdējos gados, kopš ūdens pilsētā ir tīrs, pat tādus nemanu. Ir jūtams, ka ūdens kvalitāte ir būtiski uzlabojusies. Un man, kā ārstam, kam bieži jāmazgā rokas, par to ir tikai prieks. P.S. Izmantojot iespēju, gribu arī aicināt ventspilniekus rūpēties par personīgo higiēnu un biežāk mazgāt rokas, lai pasargātu sevi no gripas un citām infekciju slimībām!