Brīvbrīdim

   

            Ekskursijas                    Ūdens manā pilsētā 2014                 ŪDEKAI - 45                           Ūdens stāsti

 

Ekskursijas

Pašvaldības SIA "ŪDEKA" piedāvā iepazīt ūdens ceļu Ventspilī jeb ekskursiju skolēnu grupām pa uzņēmuma nozīmīgākajiem objektiem - Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacija (Talsu iela 67, Ventspils) un Notekūdeņu attīrīšanas ietaises (Dzintaru iela 52, Ventspils).

Pilna ekskursijas programma notiek aptuveni 1 h, ietverot prezentāciju (bērni un pamatskolas vecuma skolēni) vai filmu (vidusskolas vecuma skolēni, studenti, pieaugušie), kā arī speciālistu stāstījumu par ūdens atdzelžošanas procesu, ūdens analīžu veikšanu un notekūdeņu attīrīšanas procesu. Ir iespējams pieteikties uz ekskursiju arī tikai vienā no objektiem pēc izvēles.

Ekskursija ir bez maksas.

Pieteikšanās:

 

Ūdens manā pilsētā 2014


Ar mērķi informēt sabiedrību par ūdens nozīmi dabai un dzīvībai, kā arī par Ventspils ūdenssaimniecību un tās attīstību, pašvaldības SIA "ŪDEKA" 2014. gada rudenī viesojās Ventspils vispārizglītojošās skolās ar izstādi par Ventspils ūdenssaimniecību - tās pirmsākumiem, attīstību, ūdenssaimniecības pārvaldes izveidi, attīstības projektiem u.c.

Izstādes ietvaros ikviens Ventspils skolēns saņēma bukletu, kas atspoguļo ūdens ceļu viņu pilsētā no ūdens ieguves līdz tā atdošanai atpakaļ dabai, kā arī skolēniem bija iespēja piedalīties konkursiņā un parādīt, cik no jaunuzzinātā ir palicis atmiņā. Aktīvākie izrādījās 4.vidusskolas un 2.pamatskolas skolēni. Šeit publicēti konkursa ietvaros saņemtie, pēc uzņēmuma speciālistu vērtējuma interesantākie dzejoļi, kuru autori saņēma arī piemiņas balvas.

Labākie darbiņi

ŪDEKAI - 45


2013. gada martā pašvaldības SIA "ŪDEKA" atzīmēja savu 45 jubileju. Par godu šim notikumam jubilejas nedēļā uzņēmums piedāvāja  pilsētā iedzīvotājiem dažādus pasākumus. T/n "Jūras vārti" visu martu bija apskatāma speciāli jubilejai veidota izstāde par Ventspils ūdenssaimniecību, uzņēmuma speciālisti ar prezentāciju viesojās bērnu dārzos un skolās, notika seminārs par ūdens "atmiņu" pieaugušajiem, kā arī tika organizēts zīmējumu, stāstu un video rullīšu konkurss skolēniem, kas noslēdzās ar grandiozu pasākumu skolēniem t/n "Jūras vārti".

Konkursu uzvarētāji

Ūdens stāsti


Pašvaldības SIA "ŪDEKA" uzrunāja vairākus Ventspilī pazīstamus cilvēkus, lai viņi dalītos ar savu Ūdens stāstu. Jo mums katram ir savs Ūdens stāsts, bet visiem kopīgs ir tīrais Ventspils ūdens!

Stāsta nu jau 5 gadus ventspilniece

Rasa Zālīte

Pirms pieciem gadiem atbraucu no Jēkabpils uz Ventspili, lai mācītos Ventspils Augstskolā. Četrus gadus kopmītnes saucu par savām mājām. Sākumā ūdeni cītīgi pirku tuvējā Topā (lēto A1), jo nezināju, ka krāna ūdenim kopmītnēs nav ne vainas. Pēc tam, vēloties ietaupīt, sāku dzert uzvārītu un atdzesētu krāna ūdeni. Tad vienu dienu es noslinkoju un ūdeni dzeršanai glāzē ielēju uzreiz no krāna. Kas tas bija par atklājumu! Tagad pēdējo pusgadu dzīvoju dzīvoklī Ventspils centrā un turpinu dzert krāna ūdeni, veikalā pērku tikai gāzēto. Pilnai laimei dzīvoklī trūkst tikai papildus krāna, no kura tecētu gāzēts ūdens!

Stāsta Olimpiskā centra „Ventspils” valdes priekšsēdētājs

Uldis Boitmanis

Sportistiem ūdens ir ļoti nozīmīgs – gan tāpēc, ka treniņu laikā tas ir daudz jādzer, gan arī tāpēc, ka bez ūdens nevarētu pastāvēt vairāki sporta veidi, piemēram, peldēšana, hokejs, daiļslidošana, kērlings un citi. Un tāpēc ir labi, ka mums pilsētā ir kvalitatīvs ūdens. Atceros, ka mūsu Ledus halles pirmajos darbības gados ledus bija dzeltenīgs, bet tagad ir tik dzidrs kā dimants! Ne velti dažādos oficiālos pasākumos, ko rīkojam, no domes vadības esmu saņēmis nosodījumu par to, ka uz galda nav mūsu pilsētas tīrais ūdens, bet ir tērēti līdzekļi veikalā pirktajam!

Stāsta ventiņu stāstniece

Līga Reitere

Dārba nav vāļs ne ēst ne dzērt. Rune tik un stāst, li mut i saus. Draudzen pras: - Va tu negrib tēj va kapij?- Petiks a plik ūden.- No krān ūden nevar dzērt. Tas i galig tukš. Ne pēc ko negaršo. - Toties var atdzērtes. Rō! Cilēkam nekad nav lāb. Kad i peķērnats, tad vaig atfiltret, bet kad i atfiltrets, tad i pa tukš! Tagad dzerams ūdens tek pa kater krān. Ja tov nav lāb, tad aptieķe var dābt viss Mendeļējev tabul. Le katrs sper klāt ko un cik viš grib!- Pēc dārb mēs tomēr varet kōč kur āziet, paseidet, edzērt tēj va kapij...- Labāk plik ūden!- Lāb i! Tad Tu dābs to ūden pa pliko!Kad mēs bij tikuš li ģērbtuv, viš teic:- Ģērbes nost! Še Tov štāts un ceper! Ūdens mūs jau gaid!Viš espied man rokas peldceper.Tā es dabaj ūden li acem un nezinaj: brēkt va smietes. Es tokš nemāk peldet.No satraukum pemetas žāgs. Vaidze akal meklet ūden.

Stāsta Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja 1.vietnieks

Guntis Blumbergs

Droši vien ventspilnieki vēl atceras, ka laikā, kad mums Ventspilī vēl nebija atdzelžošanas stacijas, ūdens ievērojamā dzelzs satura dēļ diezgan bieži bija brūngans. Reiz kārtoju ceļasomu pieredzes apmaiņas braucienam uz ārzemēm. Biju nopircis jaunu baltu kreklu un liku to somā pie citiem krekliem. Pamanot krāsu atšķirību, prasīju sievai, kāpēc viņa man līdzi ņemšanai nolikusi dzeltenīgus kreklus, nevis baltos. Sieva paskaidroja, ka tie esot baltie krekli, tikai, mazgājot brūnganajā pilsētas ūdenī, kļuvuši dzeltenīgi... Tajā laikā „Ūdekas” vadībai bieži vien jokojoties teicu, ka viņiem būs jāpērk man jauni balti krekli, ja neatrisinās ūdens atdzelžošanas jautājumu. Kad darbu sāka atdzelžošanas stacija, no viņiem dāvanā tiešām saņēmu jaunu baltu kreklu! Man prieks, ka šādas problēmas nu jau turpat piecus gadus ir pagātne, un tagad ūdens mums ir tik tīrs, ka to pat var dzert no krāna!

Stāsta SIA “Landora” vadītāja

Ilga Vinciune

Manam uzņēmumam tīrais Ventspils ūdens ir palīdzējis ietaupīt. Atceros, ka tad, kad vēl pa krānu tecēja brūnais ūdens, ziedu veikalā nācās nomainīt visas caurspīdīgās vāzes, jo tās bija kļuvušas brūnganas. Tāpat arī nācās tērēt daudz līdzekļu ūdens boilera tīrīšanai mūsu bārā, jo tas regulāri bija netīrs ar dažādiem brūnganiem nosēdumiem. Tagad jau vairākus gadus boileri tīram reti un priecājamies, ka sanāk ietaupīt šajā ziņā. Ietaupām arī, jo ikdienā, piemēram, kafijas vārīšanai, izmantojam Ventspils ūdeni, kas kvalitātes ziņā mūs apmierina, un nav vairs jātērē nauda veikalos nopērkamajam ūdenim.

Stāsta bērnu ārsts

Armands Bricis

Manas asociācijas ar ūdeni ir kopš 1993.gada, kad pārcēlos uz Ventspili. Atceros, ka, ejot vizītēs pie pacientiem, vairākos dzīvokļos saskāros ar interesantiem paštaisītiem ūdens filtriem. Tās bija vates bumbas, kas aptītas ar marli un piesietas ūdens krāniem galos. Vēlāk jau bieži redzēju rūpnieciski ražotus filtrus, bet pēdējos gados, kopš ūdens pilsētā ir tīrs, pat tādus nemanu. Ir jūtams, ka ūdens kvalitāte ir būtiski uzlabojusies. Un man, kā ārstam, kam bieži jāmazgā rokas, par to ir tikai prieks. P.S. Izmantojot iespēju, gribu arī aicināt ventspilniekus rūpēties par personīgo higiēnu un biežāk mazgāt rokas, lai pasargātu sevi no gripas un citām infekciju slimībām!