Ventspilnieki par dzeramā ūdens kvalitāti

Pašvaldības SIA ŪDEKA jau vairākus gadus popularizē mājsaimniecībās pieejamā dzeramā ūdens – tieši no krāna – kvalitāti un drošumu, kas ir draudzīgi kā maciņam, tā videi, piemēram, palīdzinot samazināt plastmasas patēriņu.

 

Ventspilī dzeramais ūdens jau no centralizētās ūdensapgādes sistēmas izveides pašiem pirmsākumiem tiek iegūts no ūdensgūtnes vietas „Ogsils”. No pazemes iegūtais ūdens nonāk Ventspils dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā, kur tas tiek attīrīts, izmantojot intensīvu skābekļa padevi, kā rezultātā dzelzs pārtop pārslās, kuras paliek uz kvarca smilšu filtriem. Šāda attīrīšanas metode ir videi draudzīga un pilnīgi nekaitīga cilvēkam, turklāt ūdens nav ķīmiski pārveidots. 

 

Lai pārliecinātos par ventspilniekiem piegādātā dzeramā ūdens kvalitāti, pašvaldības SIA ŪDEKA, kā arī ūdens kvalitātes kontrolējošās iestādes regulāri veic Ventspils ūdens kvalitātes pārbaudi un analīzes. Veiktie testi uzrāda nemainīgi labus dzeramā ūdens analīzes rādītājus.

 

Socioloģisko aptauju rezultāti liecina, ka to ventspilnieku īpatsvars, kuri ikdienā uzturā lieto ŪDEKAS piegādāto ūdeni tieši no krāna, ir aptuveni 80%, un par šī skaitļa ticamību regulāri esam pārliecinājušies arī sarunās ar pašiem iedzīvotājiem gan publiskajos pasākumos, gan uzņemot ekskursantu grupas uzņēmuma Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā.

 

Šogad pirmo reizi mūsu dzeramā ūdens eksprespunkts bija ierīkots Ventspils Pilsētas svētkos Lielajā laukumā, un svētku sestdienā ŪDEKAS ūdeni bez maksas nobaudīja ap 800 viesu. No citām Latvijas vietām atbraukušie slavēja Ventspili, sakot, ka tik labu dzeramo ūdeni reti kur varot dabūt, un lielākā daļa vietējo atzina, ka mūsu ūdeni ikdienā lieto uzturā papildus neattīrītu. Daļa ventspilnieku gan norādīja, ka problēmas sagādājot neattīrīti vai savu laiku nokalpojuši cauruļvadi daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās. Diemžēl pēdējais nav pašvaldības SIA ŪDEKA kompetencē, līdz ar to aicinām iedzīvotājus būt aktīviem komunikācijā ar mājas pārvaldnieku, lai šo jautājumu risinātu. Jau vairākus mēnešus gaisā virmo arī diskusijas par pastāvīgo publisko ūdens brīvpiekļuves krānu ierīkošanu Ventspilī, taču, kamēr šeit vēl vieta lēmumiem un rīcības koordinēšanai, Pilsētas svētku pasākumā ŪDEKA no jauna pārliecinājās, ka vismaz šāda veida eksprespunkti pasākumos ir apmeklētāju iecienīti un cer turpināt tradīciju.        

 

Publisku diskusiju par dzeramā ūdens kvalitāti Ventspilī 13. oktobrī vietnes Facebook grupā Ventspils tirgus placis uzsāka jaunais ventspilnieks Jānis Zariņš, ar kura atļauju arī publicējam: 

 

“Sveiciens!

Esmu jaunais Ventspilnieks. Meklējot dzeramā ūdens piegādi neko īsti neatradu, bet izlasīju, ka krāna ūdens esot labāks par dažiem veikala ūdeņiem šajā lieliskajā pilsētā.

Vai tiešām man nevajadzētu baidīties dzert krāna ūdeni?

Dzīvoju pie Livonijas pils.”

 

Savas atbildes sniedza vairāk nekā 40 ventspilnieku, lūk, daži kopējo “noskaņojumu” reprezentējoši viedokļi:

 

“Lietojam tikai krāna ūdeni. Jau daudzus gadus. Arī bērni.”/ Sintija

“Jā, ūdens te labs, dzerts gadiem visā pilsētā.”/ Edgars

“Viss atkarīgs no tā kādas ēkā trubas, ja vecas, tad vajag uzlikt filtrus, mums jaunas trubas, gadiem dzeram tikai krāna ūdeni.”/ Laura

“Pievienošos parējiem... normāls, dzerams ūdens!”/ Zane

“[..] Bet par kvalitāti – loģiski, ka ir lietojams uzturā. Jau gadus 10 ja ne vēl vairāk.”/ Kaspars

 

Arī diskusijas atbilžu saturs liecina, ka kopumā ventspilnieki ir apmierināti ar mājsaimniecībās piegādātā dzeramā ūdens kvalitāti un arī cits citam gatavi ieteikt to lietot uzturā. Un arī šobrīd, kad mūsu ikdienas aktivitātes, tostarp veikala apmeklējumu, atkal ierobežo Covid-19, dzeramā ūdens lietošana tieši no krāna varētu būt visnotaļ racionāla izvēle.