Ventspilnieki novērtē ūdens kvalitāti

Lai no pazemes ņemtais un Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā attīrītais ūdens nezaudētu savu kvalitāti ceļā pie patērētājiem, būtiska nozīme ir sakārtotai tīklu sistēmai, tādēļ Ventspilī jau turpat 15 gadu garumā tiek apgūti Eiropas Savienības fondu līdzekļi un īstenots ūdenssaimniecības attīstības projekts vairākās kārtās. Tā ietvaros ir izbūvēti jauni un rekonstruēti liela daļa veco un savu laiku nokalpojušo ūdensvada tīklu. Lai ūdens nezaudētu savas labās īpašības, nonākot līdz ūdens krānam, nozīmīga loma ir arī namu iekšējo sistēmu stāvoklim, par ko ir atbildīgi namu īpašnieki vai apsaimniekotāji.

Krāna ūdens vienmēr ir svaigs, jo tajā nepārtraukti notiek plūsma. Piemēram, nopērkot ūdeni pudelē, nekad nevaram būt droši, vai tas veikalā nav nostāvējis ilgu laiku. Jāsaprot, ka ūdens tik ilgi nevar nostāvēt bez dezinfekcijas vai citas ķīmiskas apstrādes. Turklāt ūdens veikalos, galvenokārt, tiek pārdots plastmasas traukos, tādējādi pēc ilgāka laika ūdenī var nokļūt plastmasas sastāvdaļas. Šobrīd vēl nav pārliecinošu pētījumu, ka plastmasas trauki ir pilnīgi nekaitīgi veselībai. Nevar nepieminēt arī to, ka krāna ūdens ir daudz lētāks kā ūdens pudelēs, un tam ir izcilas garšas īpašības. Ja Ventspils ūdeni pildītu pudelēs un pārdotu veikalā, tad viens litrs ūdens maksātu tikai 0,0007 EUR.

Ventspils centralizētās sistēmas ūdens kvalitāte tiek regulāri pārbaudīta laboratorijā, kā arī regulāri tiek veikts arī auditormonitorings, kuru veic Veselības inspekcija. Ventspils centralizētā ūdens analīžu rezultāti kopš 2005. gada, kad tika izbūvēta Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacija, ir nemainīgi augsti, tie pat ir būtiski labāki par pieļaujamām normām.

Ventspils ūdens kvalitāti novērtē pilsētas iedzīvotāji, kuri ik gadu veiktajās aptaujās norāda to, ka ikdienā izvēlas dzert ūdeni no krāna - to apliecinājuši 83% no aptaujātajiem pilsētas iedzīvotājiem un šis skaits ar katru gadu pieaug. Lielākā daļa ventspilnieku – 96.3%  aptaujās ir norādījuši, ka ir apmierināti ar ŪDEKAS piegādātā ūdens kvalitāti, jo ventspilnieki ir pārliecinājušies, ka centralizētās sistēmas ūdens ir tīrs, kvalitatīvs, gards un atbilstošs lietošanai uzturā.

Laikā no 2003.gada līdz 2016.gadam ūdenssaimniecības attīstībai Ventspilī ir piesaistītas investīcijas vairāk kā 82 milj. EUR apmērā, t.sk. pašvaldības SIA “ŪDEKA” līdzfinansējums – 26,6 milj. EUR. Kā rezultātā šobrīd 98,3 % Ventspils iedzīvotāju nodrošināta ūdenssaimniecības pakalpojumu pieejamība, īstenojot projekta VI kārtu, pakalpojumu pieejamība palielināsies līdz 98,5% no Ventspils pilsētas iedzīvotāju skaita. Ventspils pilsētā veikto investīciju projektu rezultātā ir maksimāli izmantotas Eiropas Savienības fondu programmu sniegtās iespējas un finansējuma piesaiste Ūdenssaimniecības direktīvu prasību izpildei, kas Latvijas valstī bija jāievieš noteiktā laika periodā. Ja nebūtu piesaistīts Eiropas Savienības finansējums un šie projekti netiku veiksmīgi realizēti, tad direktīvu prasību ieviešanai būtu nepieciešami ievērojami kredītresursi, kas ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu palielinātu vairākas reizes. Racionāli veiktās investīcijas Ventspils ūdenssaimniecības attīstībā ļāvušas samazināt ūdens tehnoloģiskos zudumus un energoresursu izmaksas, uzlabot tehnoloģiskos procesus, kas savukārt deva iespēju jau vairākus gadus saglabāt esošo tarifu, kurš nav mainījies kopš 2009. gada.