Pašvaldības SIA “ŪDEKA” saņēmusi pozitīvu auditoru vērtējumu par īstenoto energopārvaldības sistēmu

Saskaņā ar LR Energoefektivitātes likumu pašvaldības SIA “ŪDEKA” kā lielais elektroenerģijas patērētājs 2018. gadā ieviesa sertificētu un standartiem atbilstošu energopārvaldības sistēmu. Šogad uzņēmums saņēmis pozitīvu auditoru atzinumu par īstenotās sistēmas atbilstību jaunā ISO 50001:2018 standarta prasībām.

Pašvaldības SIA “ŪDEKA” ir viens no vairāk kā 1000 komersantiem ar gada elektroenerģijas patēriņu virs 500 MWh, kuriem saskaņā ar 2016. gadā izdoto likumu bija jāievieš energopārvaldības sistēma, jāveic energoaudits vai jāpapildina esošā vides pārvaldības sistēma ar energoefektivitātes pasākumiem, lai sekmētu energoefektivitātes pieaugumu un kāpinātu to konkurētspēju.

Ieviešot energopārvaldības sistēmu, pašvaldības SIA “ŪDEKA” veica rūpīgu elektroenerģijas patēriņa analīzi visos uzņēmuma ražošanas objektos, kā arī administrācijas ēkās un palīgēkās. Tika pētīta elektroenerģijas patēriņa attiecība pret pacelto un padoto ūdeni, tika analizēta sūkņu staciju darbība, tika izrēķināts elektroiekārtu patēriņš diennaktī un kopā mēnesī. Rezultātā tika konstatēts, ka, lai gan pašvaldības SIA “ŪDEKA” ikdienā seko līdzi elektroenerģijas patēriņam, tomēr ir atsevišķi aspekti, kur iespējams veikt uzlabojumus.

Veiktā ISO sertifikācija dod ne tikai ieguvumu, ko sniedz ietaupītās izmaksas, bet tas ir arī veids kā kļūt par videi draudzīgāku uzņēmumu. Ieviešot energopārvaldības standartu, uzņēmumam veidojas labāka izpratne par enerģijas patēriņu, tā monitoringu un patēriņa prognozēšanu nākotnē, ļaujot plānot patēriņu un rast iespēju ietaupīt enerģiju.

Kopumā uzņēmumā energoresursu patēriņš 2019.gadā, salīdzinot ar 2018. gadu ir samazinājies par 5,2% jeb 177 MWh, t.sk.

  • elektroenerģija ir samazinājusies par 87MWh jeb 3,3%,
  • siltumenerģija ir samazinājusies par 28MWh jeb 9,8% ,
  • degvielas patēriņš par 62 MWh jeb 12,3%.

Energoefektivitātes rezultātus katru gadu ietekmē arī tādi ārējie faktori kā pakalpojumu pieprasījums, laikapstākļi u.c., tomēr būtiska nozīme energoefektivitātes veicināšanā ir uzņēmumā īstenotajiem pasākumiem un ieviestajiem risinājumiem.

Piemēram, 2016. gadā veikta automatizētās vadības sistēmas nomaiņa Notekūdeņu attīrīšanas iekārtās (ietaupījums gadā 150 MWh), sūkņa un frekvenču pārveidotāja nomaiņa 2. pacēluma sūkņu stacijā (ietaupījums gadā 35 MWh), 2017. gadā veikta ūdens sildīšanas boilera nomaiņa, iekštelpu apgaismes ķermeņu nomaiņa  uz LED un jumta siltināšana administrācijas ēkā (ietaupījums gadā 4,8 MWh), 2019. gadā veikta darba rata nomaiņa kanalizācijas sūkņu stacijā Muits ielā (47 MWh/gadā), 2. pacēluma sūkņa nomaiņa (19 MWh/gadā) un saimniecības palīgēkās, kur tas iespējams, kopējais apgaismojums nomainīts pret lokālo un/vai LED.

ISO 50001:2018 ir jaunais starptautiskais Energopārvaldības sistēmas standarts, kas nodrošina organizācijas ar pamatnostādnēm racionālai un efektīvai enerģijas izmantošanai. Standartā ir aprakstītas energopolitikas ieviešanas prasības organizācijai, vienlaikus definējot mērķus un ieviešanas plānu. Standarts lietojams jebkurai organizācijai neatkarīgi no tās lieluma vai darbības jomas.