Kāpēc gan pārmaksāt? Dzersim krāna ūdeni!

Ventspils var lepoties ar lieliskas kvalitātes dzeramā ūdens krājumiem, ko droši varam lietot ikdienas uzturā. Pašvaldības SIA “ŪDEKA” aicina iedzīvotājus novērtēt bagātīgos un kvalitatīvos dzeramā ūdens resursus, ko ik dienu saņemam katrs savās mājās no ūdens krāna.

Pagājušajā mēnesī Eiropas Parlamenta deputāti atbalstīja priekšlikumus, lai palielinātu iedzīvotāju uzticību ūdensapgādei un veicinātu dzeramā krāna ūdens patēriņu, kas ir ievērojami lētāks un videi draudzīgāks nekā pudelēs pildīts dzeramais ūdens.

Tas, cik daudz ūdens katru dienu cilvēkam jāizdzer, ir atkarīgs no dažādiem individuāliem faktoriem, kā ķermeņa uzbūve, fiziskās aktivitātes, apkārtējā vide, uzturs u.c., bet vispārēji ieteicamais uzņemtā ūdens daudzums dienā ir 1,5-2 litri. Biedrības “Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija” apkopotie statistikas dati liecina, ka katrs trešais iedzīvotājs ikdienā lieto fasēto dzeramo ūdeni, gada laikā par to vidēji iztērējot 300 – 400 EUR un vienlaikus saražojot ap 50kg plastmasas atkritumu. Savukārt pašvaldības SIA “ŪDEKA” piegādātā dzeramā ūdens izmaksas ir 0,88 EUR (t.sk. PVN 21%) par kubikmetru jeb 0,00088 EUR par litru, kas nozīmē, ka gada laikā, izdzerot divus litrus dienā, izmaksas sastāda 0,64 EUR, turklāt krāna ūdens Ventspilī ir tīrs, kvalitatīvs, gards, un lielā mērā neatšķiras no veikalos nopērkamā.

Latvijā dzeramo ūdeni galvenokārt iegūst no pazemes ūdens avotiem. Mūsu valstī pazemes ūdeņos parasti ir paaugstināts dzelzs, mangāna, amonija, sulfātu un hlorīdu savienojumu saturs, tāpēc ūdens tiek attīrīts. Arī Ventspilī dzeramo ūdeni iegūst no pazemes - no 11 artēziskajiem urbumiem (līdz pat 70 metru dziļi) Tārgales pagastā Ogsilā 14 km attālumā no pilsētas. Lai ventspilnieku mājās pa krānu tecētu visaugstākās kvalitātes dzeramais ūdens, pašvaldības SIA „ŪDEKA” to attīra Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā. Ventspils centralizētā ūdens analīžu rezultāti kopš 2005.gada, kad tika izbūvēta Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacija, ir nemainīgi augsti, un tie pat ir būtiski labāki par pieļaujamām normām. Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā ūdens attīrīšanas procesā tiek izmantots tikai gaiss, tādējādi nodrošinot videi draudzīgu un cilvēkam nekaitīgu ūdens attīrīšanas procesu.

Pašvaldības SIA „ŪDEKA” ventspilniekiem nodrošina tīra un kvalitatīva ūdens piegādi, un savās atbildības robežās (līdz privātīpašumam) tā kvalitāti kontrolē un regulāri pārbauda. Dzeramā ūdens tehnoloģiskā procesa kontroles rādītāju pārbaude Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijas ekspreslaboratorijā tiek veikta katru dienu, paplašināta testēšana tiek veikta 1 reizi nedēļā. Pārbaužu rezultāti tiek apkopoti un katras nedēļas piektdienā publicēti pašvaldības SIA „ŪDEKA” mājas lapā.

Ventspils ūdens kvalitāti novērtē arī pilsētas iedzīvotāji – gan 2016., gan 2017.gada Sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktajās aptaujās 96% ventspilnieku norādījuši, ka ir apmierināti ar pašvaldības SIA “ŪDEKA” piegādātā ūdens kvalitāti, un iedzīvotāju skaits, kas norāda, ka ikdienā uzturā pārsvarā lieto krāna ūdeni ir nemainīgi augsts - kopš 2012.gada tas turas virs 70%.

Ņemot vērā aukstos laikapstākļus un gripas sezonas tuvošanos, aicinām iedzīvotājus ikdienā neaizmirst bieži mazgāt rokas, kā arī dzert daudz ūdens sava organisma veselībai!